Pilimizi Nasıl Şarj Etmeliyiz!

iPhone’larımızı Nasıl Şarj Etmeliyiz?

Bugün, sizlere Apple Cihazlarınızı nasıl şarj edeceğiniz ve ne yapacaklarınızı söyleyeceğiz .

Öncelikle artık pillerimizi 6 Saat, 12 saat ve 24 saat bekletmek gereksiz zaman kaybı olur. çünkü, Li-ion (Lityum iyon) piller şarj olduktan sonra yani %100 olduktan sonra enerji keser ve dolum yapmaz.

şimdi, gelelim nasıl şarj edeceğimize öncelikle cihazı yeni aldıysanız Şarjınızı bitirebilir, yada %20-21-22-23 Civarlarında takmamız pilin kritik bölümlerinde büyük rol oynar.

Şarjı’mızın %20 gibi kritik seviyelerde olduğu zaman düşük modu’na alıp şarj etmek en iyisidir!

Çünkü, (Lityum İyon) Piller şarj seviyesi düştükçe içindeki materyaller daha çok ölmesi nedeni ile bu seviyelerde şarja takmak en iyisidir, %1 gibi kritik seviyelere getirmek cihazı ve pili zor duruma sokmak demektir.

%20-30-40 gibi seviyelerde şarja takmak Pilin’ize daha çok yarar sağlamak ve döngüyü biraz yavaşlatmasıyla pillerimizin ömrünü uzatmış oluruz.

Her Zaman%100 Yapmak Yararlı Mıdır?

Tabii ki her zaman %100 yapmak yaralı değildir. Çünkü, %0 ve %100 yapmak 1 döngüyü bitirmek demektir bu da bizlere batarya’mızın çabuk yıpranmasına neden olur.

%20 seviyelerinde takıp genellikle %90-95-98 yapmamız göngüyü yavaşlatıp pilin daha az yıpranmasını sağlamaktır.

Bu adımları ve ipuçlarını yapmanız Pilin daha yavaş ölmesine neden olur. Dışarıya çıkacaksanız ise %100 yapmanız sizlere yarar sağlar ama dediğimiz adımları yapmak sizlere hem avantaj hem Pilin’izin sağlığı için avantaj sağlar.

Önemli Not: PowerBank kullanmak bataryanızın uzun vadede çabuk yıpranmasına ve ölmesine neden olur. Hızlı şarj ve 2.0 Amper gibi yüksek güçlü Adaptör kullanmak pilin çabuk yıpranmasına neden olur!

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − fifteen =