Mac’lerde Gözlerimizin Yorulmaması için 5 Yararlı İpucu!

Bir çoğumuz Mac’lerimizin başında saatlerimizi geçiriyoruz. Peki ya gözlerimizin sağlık durumu ne olacak?

Bir çoğumuz Mac’lerimizin başında saatlerimizi geçiriyoruz. Fakat göz sağlığımızı hiç düşünmüyoruz ve gözlerimiz yoruluyor. Bu yazımızda size göz sağlığınıza iyi gelecek 5 yararlı ipucu vereceğim.

 

1-) Ekran Parlaklığınızı Düşürün

Ekran parlaklığınızı %25 seviyelerine getirin. Mac’lerde ekran parlaklığı 16 kademe arttırılabiliyor, göz sağlığımız için bu kademeyi 4’e getirin. (F1 ve F2 tuşları ile ekran parlaklığınızı ayarlayın)

 

2-) NIGHT SHIFT Özelliğini Açın

Mac’inizin sağ üst tarafında bulunan 3 çizgiye tıklayın ve “bugün” sekmesine gelip mouseunuz ile yukarı kaydırın ve karşınıza çıkan sekmeden NIGHT SHIFT özelliğini açın!

3-) Mac’inizi Kendinizden Uzaklaştırın

Mac’inizi masanızın yarısından daha fazla uzağına yerleştirin.

 

4-) 20 – 20 – 20 Kuralını Uygulayın

Gözünüzü uzun süre sabit bir yere odaklarsanız bu göz kaslarımızın çalışmasını durduracaktır. Her 20 dakikada bir 20 metre uzakta bir objeye 20 saniye boyunca bakınız. NOT: iPhone’unuza ‘hey siri’ diye seslenip 20 dakika boyunca sayaç kurmasını isteyin. Böylece siz unutsanız bile iPhone’unuz size hatırlatacaktır.

5-) Mac’iniz için Yansıma Önleyici Film Alın

Mac’iniz için yansıma önleyici ekran koruyucu almanız, ekrandaki parlamaları önleyerek gözünüzü yormayacaktır.

 

Bonus: Mac’inizdeki yazıları büyültün ve böylece göz kaslarınız daha az yorulacaktır. Bu yazımızda göz sağlığınız için elimizden gelen bütün bilgileri verdik. Sağlıcakla kalın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × five =