iPhone Xr Satışları Kötüye Mi Gidiyor?

Apple’ın, bu sene ki bomba telefonu beklenenin altında ilgi gördü!

Apple yine bir risk aldı ve iPhone 5C’den sonra ilk defa rengarenk bir iPhone serisi çıkarttı. Apple bildiğiniz üzere iPhone 5C serisinde de satış konusunda başarısız olmuştu ve kısa sürede satıştan kaldırmıştı. Umuyoruz ki iPhone Xr da aynı durum yaşanmaz. iPhone 5C’de başarısız olmasının nedeni çok fazla renk seçeneği çıkartmış olmasıydı. Peki iPhone Xr’ın beklenenin altında satmasının nedeni ne?

 

ÜnlüAnalist Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan yeni verilere göre, XR için beklenen sevkiyatların yüzde 30 oranında düştüğünü belirtti. Daha önceden de 100 milyon adbet XR ünitesi satılacağını tahmin eden analist, şimdi ise Apple‘ın 2019’un dördüncü çeyreğine kadar yaklaşık olarak 70 milyon iPhone XR modeli satacağını ön görüyor.

Söz konusu gönderimlerin yarısının (30-35 milyon) 2018’in dördüncü çeyreğindegerçekleşeceği belirtiliyor. Bunun haricinde ise 2019’un ilk iki çeyreğinde ait rakamların sırasıyla 2018’in son çeyreğine oranla yüzde 25 oranla ciddi bir düşüş yaşayacak.

Peki bu durum Apple’ı ne kadar etkiledi?  Bu durum Apple’a tam 100 milyar Dolar’a patladı. Apple’ın market değeri 1 Trilyon’dan 900 Milyar’a düştü! Ama şu saatlerde Apple piyasa değeri tekrardan yükselişe geçti. Bu piyasa değerinin düşme nedeni sadece iPhone Xr değil. Diğer ülkelerdeki ekonomik krizler ve seçimlerden kaynaklı. Apple’ın en kısa sürede tekrar 1 Trilyon’a ulaşacağına şüpemiz yok.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =