iPad’inizi bilgisayar gibi kullanmanızı sağlayacak 9 uygulama

1) Affinity Photo – 89,99₺

Eğer fotoğraf düzenleme ile ilgileniyorsanız Adobe Photoshop uygulamasını zaten biliyor ve kullanıyor olmalısınız, fakat her zaman bilgisayarımız yanımızda olmayabilir, işte bu uygulamada profesyonel işler için yardımınıza koşar, fakat yaptığınız iş profesyonel değilse bu uygulamayı fiyatından ötürü önermiyoruz.

2) Pixelmator – 22,99₺

Eğer fotoğraf düzenleme ile ilgileniyorsanız ve işiniz profesyonel değilse bu uygulama tam size göre! Hem arayüzü ve kullanış tarzı iPad ve iPhone için uygun, hemde Adobe Photoshop’ta bulunan kesme, kırpma işlemlerini rahatça yapabilir, arkada bulunan kişiyi düzeltme aracı ile kaldırabilirsiniz. Yani her şekilde verdiğiniz paraya değecek bir uygulama.
(Küçük bir bilgi: Bu websitenin logosuda Pixelmator kullanılarak iPad üzerinden tasarlanmıştır.)

3) Vectornator – Ücretsiz

Eğer illüstrasyon işleri ile ilgileniyorsanız Adobe Illustrator’ı biliyor olmalısınız. Bu uygulama ile Illustrator alternatifi bir uygulama. Kendi tasarımlarınız yapabilir, Apple Pencil yardımıyla bir sürü çizim yapabilirsiniz ve istediğiniz fontu indirebilirsiniz. Uygulamanın en güzel özelliği ise Adobe Illustrator(.ai) dosyalarını açabilmeniz.

4) Code Master – Ücretsiz

Eğer web geliştirme işleri ile ilgileniyorsanız işlerinizi bu uygulama ile halledebilirsiniz. HTML, CSS ve JavaScript’i güzelce kullanabildiğiniz bu uygulama ile harikalar yaratabilirsiniz, hem uygulamanın içinde web siteniz için bir sürü template de var. Kısacası web geliştiriciler için harika bir uygulama.

5) FTP Manager – Ücretsiz

Websitelerin dosyaları genellikle FTP sunucuları üzerinde saklanır. Bu programın amacı ise FTP sunucularına erişmek. Bir websiteniz varsa ve hazır web tasarımlarına para vermek istemiyorsanız HTML CSS kullanarak websitenizi oluşturabilirsiniz ve bunlarıda FTP Manager kullanarak bilgisayarsız web sunucunuza aktarabilirsiniz.

6) Puffin Browser – Ücretsiz

Flash’ın şu anda nesli tükenmekte ama halâ çoğu yerde kullanılıyor, ve bizde webde gezinirken karşımıza çıkabiliyor, ama mobil cihazlardaki çoğu tarayıcı Flash’ı desteklemiyor, bu uygulama ise Flash’ı webde açmanızı sağlıyor. Peki bu tarayıcı Flash’ı desteklemesi dışında ne işe yarıyor? Web sitelerde sanal fare kullanarak gezinebiliyorsunuz bu ise çoğu geliştiricinin işine yarayacaktır.

7) Documents – Ücretsiz

iOS 11 ile gelen Dosyalar uygulamasını hepimiz biliyoruz, fakat o uygulama ile pek fazla birşey yapamaıyorduk, fakat Documents uygulaması ile hem dosyalarınızı iCloud’da saklayabilir, hem klasörleri arşivleyebilrsiniz, internetten istediğiniz şeyi indirebilirsiniz, indirdiğiniz dosyaları görüntüleyebilirsiniz, müzik indirip çevrimdışı müzik dinleyebilir ve internetten film indirip izleyebilrsiniz.

8) Goodnotes – 34,99₺

Eğer defter tutmaktan sıkıldıysanız ve Apple Pencil ile iPad’iniz varsa bu uygulamayı defter tutmak ve not almak için kullanabilirsiniz. Uygulamanın artılarından biri ise içinde hiç bir uygulama içi satın alma bulunmaması, bazı uygulamalara 40-50₺ vermenize rağmen bazı özellikleri açmak için yine para vermeniz gerekiyor ve bu ise size 70-80₺ masraf çıkarıyor, ama Goodnotes’ta 35₺’yı verdiğinizde bir daha başka bir ücret vermenize gerek kalmıyor. Hatta uygulama karşınıza bir sürü kolaylık sunuyor yani zaman kazanmanızı sağlıyor. İsterseniz notlarınızı iCloud’da da tutabilirsiniz. Kısacası defter tutmaktan sıkıldıysanız ve Apple Pencil’ınız varsa bu uygulama tam size göre.

9) Pages – Ücretsiz

En başta neden Pages’ı eklediğimi düşünmüş olabilirsiniz çünkü Pages’ı çoğumuz biliyoruz. Fakat herkes Pages’ın artılarını bilmiyor olabilir. Peki Pages’ın artıları neler? Dosyalarınıza “Her yerden” erişebilirsiniz, Microsoft Word(.doc) dosyalarını açabilirsiniz, fotoğrafları düzenleyip koyabilirsiniz ve dosyalarınızı PDF formatı ile kaydedebilirsiniz. Bunlar aslında gözünüze küçük görünüyor olabilir ama çoğu yerde işinize yarar.

Bu yazımda iPad’inizi adeta bir bilgisayar gibi kullanabileceğiniz uygulamaları listeledim. Eğer bir eksiğim varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

1 thought on “iPad’inizi bilgisayar gibi kullanmanızı sağlayacak 9 uygulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight − 3 =