Apple’a Neler Oluyor? Tim Cook’tan Açıklama Geldi!

Dünya’nın en büyük şirketi Apple’a neler oluyor? Sebebi Tim Cook mu?

 

Bu zamana kadar Steven Paul Jobs’tan sonra en iyi CEO şüphesiz Tim Cook! Fakat Tim Cook son yıllarda Apple’ı o kadar da iyi yönetemiyor.

 

Tim Cook’un geçen günlerde yaptığı açıklama şirkete 55 milyar dolara mal oldu. Tim Cook yaptığı açıklamadan sonra şirketin değeri 55 milyon dolar daha düştü. 1.1 Trilyonluk Apple şu anda 700 milyar dolar civarında. Bu büyük düşüşün nedeni ise ülkedeki siyasi ve ekonomik sıkıntılar. Özellikle de Amerika ile Çin arasında yaşanan siyasi olumsuzluklar olduğu iddia ediliyor. Tek sebep bu değil aynı zamanda Apple’ın son zamanda çıkarttığı iPhone’lar.

Tim Cook, yazmış olduğu mektupta 2019’un ilk çeyreğinde önceden 89 ila 93 milyar dolar gelir beklediklerini, ancak son zamanlarda yaşanılan düşüşü de göz önünde bulundurulduğu zaman söz konusu bu rakamın, 84 milyar dolar seviyesine kadar gerilediğini de özellikle belirtti.

Borsa uzmanları ise, söz konusu bu düşüşün anlık olduğunu ve Çin’deki ekonomik daralmanın sadece Apple’ı değil birçok firmayı etkilediğini de düşünüyorlar. Yani Cook’un açıklamalarına şöyle bir baktığımızda ise, Çin pazarının akıllı telefon satışları için oldukça önemli bir yere sahip olduğunu görmekteyiz.

Tim Cook yazdığı mektupta 2019’un ilk çeyrek raporlarını 29 Ocak’ta yayınlayacağını da duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + twelve =