Apple Watch Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Apple Watch hakkında hayat kurtaracak bilgileri sizler için derledik!

Apple Watch Yedeklemesi Mümkün Mü?

Kısa bir süre önce Apple’ın yeni akıllı saat modelleri ülkemizde de satışa çıktı. Apple Watch akıllı saatleri’nde yedekleme mümkün mü? Yeni bir Apple Watch akıllı saatinde zaman ayarlarını direkt olarak kullanabiliyor muyuz?

Apple Watch Yedeklemesi Nasıl Oluyor?

Apple Watch akıllı saatlerinde yedekleme sistemi biraz daha farklı işlemekte. Apple Watch akıllı saati iPhone ile uyum içerisinde çalışan bir akıllı saat. Her ne kadar bağımsız olarak da kullanılabiliyor olsa bile, saatin can damarı iphone akıllı telefonları. Sadece donanımsal açıdan ya da özellikler açısından değil, yazılım ve yedekleme gibi konularda da iPhone ihtiyacı karşımıza çıkıyor. Yedekleme sorusuna gelecek olursak, tam olarak öyle olmasa da yedekleme söz konusu.

Saatinizi iPhone akıllı telefonuna Bluetooth ya da WİFİ üzerinden bağlandığınız zaman, son verileriniz iPhone akıllı telefonlarında tutuluyor. Aslında daha çok Apple Watch, iPhone veri tabanına senkronize oluyor demek daha doğru olacaktır. Yani yedekleme olarak bahsettiğimiz şey aslında bir senkronizasyon. Bu veri tabanı yapısında da dilimli sistem karşımıza çıkıyor.

Apple Watch için bazı ve önemli bilgiler birer dilime ayrılıyor ve saklanıyor. Saati her eşleştirdiğinizde bu şekilde bir yedekleme işlemi yapılmış oluyor. iPhone akıllı telefonlarınızı iCloud ya da iTunes üzerinde yedeklediğiniz zaman, Apple Watch için oluşturulmuş olan bu dosyalar da iCloud ve iTunes üzerinden yedekleniyor.

Bunun için sizin manuel olarak yapmanıza gerek yok. Direkt olarak eşleştirme sonrasında yedekleme sistemi kullanılabiliyor. Sistem otomatik olarak işlemiş oluyor.

Hangi Veriler Senkorize Edilmiyor Veya Yedeklenmiyor?

Güvenlik açısından bazı bilgilerde yedekleme yapılmıyor. Bunlar;

Apple Watch şifresiApple Watch içerisinde kullanılan Apple Pay bilgileri ve kredi kartı bilgileri, Bluetooth eşleşme ve eşleşme bilgileri.

Bu veriler senkronizasyonda bile kayıt altına alınmıyor. Bunun nedeni güvenlik önlemi oluşturabilmek.

Yedekler Nerde Tutuluyor?

iPhone senkronizasyonu sonrasında veriler alınıyor ve telefon içerisinde sınıflandırılıyor. iOS işletim sistemi bu verileri etiketlemekte. Apple Watch olarak etiketlenen bu veriler, yeni bir Apple Watch eşleştirmesinde de direk olarak kullanılabiliyor. Saatin arayüz, kullanım ayarları gibi ayarlarını bu şekilde yeni saate direkt olarak aktarabiliyorsunuz.

 

iPhone Bağlantısı Olmasa Veri Kaydı Olur Mu?

iPhone senkronizasyonu olmadığı durumda, 30 güne kadar Apple Watch içerisinde bilgiler depolanabiliyor. Egzersiz verileri, sağlık verileri, kişisel ayarlar gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =