Apple Servisleri Sorunları Büyütüp Fiyat Şişiriyormuş! Kanıtını Çürüttük!

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda bizi ekipçe oldukça ilgilendiren bir kanıtı çürüttük!

Webtekno’nun bugün yayınladığı videosunun başlığı ” Gizli Çekimle Kanıtlandı: Apple Servisleri Sorunları Büyütüp Fiyat Şişiriyormuş ! ” buydu. Birde videoyu izleyelim;

Videoyu izledikten sonra gelelim analizine. Analizden önce konuyu iyice anlayabilmeniz için bir bilgilendirme yapalım.

Apple Servislerinin Çalışma Prensibi

Apple servisine, gelen her cihaz bilgisayar testine tabi tutulur. Bu test sonucunda hata tespit edilir. Bu tespit sonucunda servis yetkilisi cihaz tamir edilebilir durumdaysa cihazın parçalarını değiştirir. Ama tamir edilemeyecek durumdaysa bizim swap dediğimiz değişim cihazı Apple tarafından istenir ve sıfır cihaz kullanıcıya teslim edilir. Tamir edilecek cihazlarda ise özenle nokta atışı tespit yapılır. Bu tespit sonucunda Apple servisi yetkilisi, bu cihazın parçasını tamir etmek yerine o parçayı değiştirir (garanti kapsamında değilse) ve ücreti müşteriden istenir. Şu kısmı çok iyi anlamanızı istiyorum “Apple servisi yetkilisi, cihazın parçasını sıfırı ile değiştirir (yani o parçayı tamir edip takmaz) çünkü Apple risk almayı sevmez ve mükemmelliyetçilik ilkesi ile çalışmaya özen gösterir “. Sıfır parçaların fiyatı oldukça pahalıdır. Birde bu bütçenin içersine sadece parçanın fiyatı girmez: vergi ve işçilik ücretide üzerine eklenir.

Webtekno’nun Videosu

Burada kesinlikle Çağdaş Bey’e veya Webtekno’ya bir lafım yok! Webtekno’nun aldığı bilginin kaynağı ise CBC News. CBC News muhabirinin Macbook’u bozuluyor ve kendisi bu sorunu bir tamircide 50 Dolara çözüyor. Fakat Apple servisi 1000 Dolar üzerinde bir fiyat çıkartıyor diyor. Webtekno diyor ki “Şey diyebilirsiniz belki Apple servisi pimi değiştirecekti ve pimin ücreti oydu. Hayır, bu da değil. Çünkü o pimin piyasa fiyatı 75$ ila 125$ arasında değişiyormuş. “.  Apple serviside “ekranı değiştirmeyeceğiz ve fiyat 1200 Dolar’ın üzerinde çıkıyor “diyor. Ama Apple Serivisi burada sadece pimi değiştirmez aynı zamanda bu soruna neden olan bütün parçaları değiştirir. Çünkü Apple risk almaz, alamaz. Tamam 1200 Dolar çok pahalı katılıyorum. Tamam parçaların üretim maliyeti çok düşük ama bize çok pahalıya satıyorlar. Bunu Dünya’daki her firma istisnasız yapmaktadır. Eğer ürettiği bir ürünün üzerine kar koymazssa bu firma para kazanamaz. Apple’da aynı sistemi uygulamak zorunda. Birde sadece bu ürünlere üretim masrafı girmiyor, vergi ekleniyor, işçilik masrafı ekleniyor (hem tamir hem de üretim esnasında), marka karı ekleniyor. Bu da doğal olarak bize fahiş bir fiyata denk geliyor. O videoda hangi parçaların değişeceği detaylıca anlatılsaydı daha detaylı bir yorum yapabilirdim.

Videonun Başlığı

Videonun başlığında  “Apple Servisleri Sorunları Büyütüp Fiyat Şişiriyormuş!” ifadesi dikkatimi çekti. Apple servisi sorunları nasıl büyütebilir? Birincisi siz servise cihazınızı götürürken neresinde hata olduğunu anlayabiliyorsunuz veya az çok neresinde bir sorun olduğunu biliyorsunuz. Örneğin: iPhone’unuz yere düştü ve ekranı kırıldı. Apple’a götürdünüz ve ekranı değişmesi gerek dedi. Sizde, Apple ile aynı fikirdesiniz demi. (Erkranın değişmesi konusunda) Peki ya Apple nasıl fazladan bir ücret çıkartabilir? Çıkartamaz demi. İkincisi sizin Apple’a götürdüğünüz cihazlar bir program ve bilgisayar ile kontrol ediliyor ve bu programa Apple servisi müdahale edemez. Bu dediğimizi hemen size kanıtlayalım. Apple teknik servisi yöneticisinin AppleUzmanı.net’e verdiği bir röportajda teknisyen “Aslında bize cihaz geldiğinde direk değişmek isteriz iş yükünü azaltmak için ama kullandığımız test programları bizi yönlendirir ve bizde onlara uymak zorundayız. Mesela müşterinin ekranında ölü pixel var ve sistem bize ekranı değiş der. Eğer ki yeni ekrandan sonrada aynı hatayı verirse cihazı değişiriz. Sistem dışında hareket edersek bizim iş kariyerimizi etkileyecektir.”  diyor.Böylece Apple servisi cihaza fazladan bir işlem uygulayamaz ve fazladan bir ücret çıkartamaz. Kısacası Apple asla size cihazınızın sorunlarını büyüterek, fiyatı şişirmez!

Yazıyı Steve Jobs’ın bir sözü ile bitirmek istiyorum.

Eğer bir şey yaptıysanız ve mükemmel bir şey olduğu ortaya çıktıysa, ona takılmadan bir sonraki mükemmel şeye başlamanız gerektiğini düşünüyorum. 

– Steven Paul Jobs

Apple’ın da bu konu hakkında açıklama yapacağını sanmıyorum. Çünkü her şey ortada!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 + 11 =